Один в полі не воїн або чому важливою є командна робота

 

На тлі актуальних тенденцій в житті українського суспільства перспективи застосування соціологічних опитувань виглядають як ніколи оптимістично. Так,  швидкоплинність подій, поспіх у прийнятті важливих рішень, відсутність інформаційно-освітньої політики вимальовує діаметрально протилежний образ соціологічних досліджень у свідомості українця. Скоріше на зміну зрозумілому, доцільному приходить образ абсолютно чужого. Соціологію в регіонах лихоманить. Нагадує запалення апендикса, однак скальпель - не завжди вихід із ситуації…

Предмет дослідження - соціум ... Цікавий напрямок, чи не так? Кожен з нас в своїй спільності і індивідуальності, в такому випадку, стає предметом цього дослідження. Як і самим дослідником, так само. Адже в разі, якщо ми є і предмет дослідження, і сам дослідник, тоді нікому і нічого доводити не треба і кожен може бути гранично відвертим і чесним перед самим собою в ході цих відкриттів.

Важливим фактором в ході проведення дослідження є якість роботи інтерв'юера. Потрібно пам'ятати, що інтерв'юер - жива людина, а не біоробот. Як і всі живі люди, він схильний до спокуси мінімізувати свої витрати в роботі. Проводячи опитування, інтерв'юер  може схилятися до того, щоб опитувати тих, кого йому з тих чи інших міркувань опитати легше (наприклад, осіб протилежної статі, усміхнених на противагу похмурим і т.п.). Або ж порушувати встановлений маршрут та замість поквартирного опитування здійснювати вуличне. Зрозуміло, у недосвідченого інтерв'юера, швидше за все, частка успішних звернень буде нижчою. Втім, це не зупиняє скептиків соціологічних опитувань в унісон твердити про те, що рівень відмов від участі в опитуванні залежить від того, хто координує роботу команди.

Що ми отримуємо в результаті?

  1. Більшість інтерв'юерів не мають ні найменшого уявлення про те, наскільки важливим є етам збору інформації та як неякісно зібрані дані можуть виплинути на результати дослідження;
  2. Відсутність витримки квот та методологій ставить під сумнів якість роботи;
  3. Недовіра компаній та замовників до польового етапу у проведенні досліджень.

Запорукою хорошої командної роботи є зустрічі, семінари та бесіди,  подача інформації та паралельний контроль її розуміння. Це робота над помилками та бажання допомогти. Крім того, робота інтерв'юера –  пошук можливостей. Компетентний  інтерв'юер завжди вірить в дослідження та тверезо оцінуює свої можливості перед тим як брати об'єм роботи. Компетентний  інтерв'юер – це про любов до людей. До їх звичок, до споживацьких поглядів, політичних інтересів та навіть найнезначніших складових життя.